OBOWIĄZKOWE UBEZPIECZENIA DLA ROLNIKÓW

Urząd Miasta Częstochowy informuje, o obowiązkowych ubezpieczeniach rolników regulowanych ustawami: Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz.U. z 2022r., poz. 2277 z późn. zm.). oraz Ustawą z dnia 7 lipca 2005r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (t.j. Dz.U. z 2019r., poz. 477). 

UBEZPIECZENIA OC ROLNIKÓW I BUDYNKÓW ROLNICZYCH 

Obowiązkowym ubezpieczeniem jest :

- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego

- ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych.

Zobowiązanymi do zawarcia umów w/w ubezpieczeń są rolnicy (osoby fizyczne), będący właścicielami lub współwłaścicielami gospodarstw rolnych, których powierzchnia przekracza 1,0 ha.

Gospodarstwem rolnym /w świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych/ jest obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym, a także obszar takich użytków i gruntów, niezależnie od jego powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna, stanowiąca dział specjalny w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rolnik, który nie spełnił tego obowiązku jest obowiązany wnieść opłatę, której wysokość w 2023 roku wynosi:

- w ubezpieczeniu OC rolników - równowartość w złotych jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę tj. 350,00 zł, (w I półroczu 2023 r.),

- w ubezpieczeniu budynków rolniczych - równowartość w złotych jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę tj. 880,00 zł (w I półroczu 2023 r.).

Powyższe zasady są kontynuacją obowiązków w tym zakresie z lat ubiegłych, a zawarcie umowy ubezpieczenia chroni nie tylko przed wnoszeniem opłat za jej brak, ale i przed ponoszeniem kosztów związanych ze zwrotem odszkodowań za wyrządzone szkody, wypłacanych poszkodowanym.     

UBEZPIECZENIE UPRAW   

Obowiązkowym ubezpieczeniem jest:

- ubezpieczenie co najmniej 50% powierzchni upraw: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

Obowiązkowi ubezpieczenia podlega rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego.

Zobowiązanymi do zawarcia umowy ww. ubezpieczenia są rolnicy, czyli osoby fizyczne lub prawne, bądź grupa osób fizycznych lub prawnych, które prowadzą działalność rolniczą.

Gospodarstwem rolnym /w świetle ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych
i zwierząt gospodarskich/ jest obszar gruntów sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, a także obszar takich gruntów, niezależnie od powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna stanowiąca dział specjalny produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rolnik, który nie spełnił tego obowiązku jest obowiązany wnieść opłatę, której wysokość obecnie wynosi – równowartość w złotych 2 euro od 1 ha. w zaokrągleniu do pełnych 10zł (ustalaną przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski według tabeli kursów nr 1 w roku kontroli).  

Jednocześnie informujemy, że organy administracji są zobowiązane do przeprowadzania kontroli zawarcia powyższych ubezpieczeń. Dokumentem potwierdzającym spełnienie obowiązku jest polisa lub inny dokument ubezpieczenia, wystawiony przez zakład ubezpieczeń. 
W przypadku braku potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne w administracji.

Wniesienie opłaty za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia nie powoduje udzielenia ochrony ubezpieczeniowej i nie zwalnia 
z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia.

Pragniemy zaznaczyć, że kontrole o których mowa powyżej są prowadzone na bieżąco.                   



Załączniki: