Zgodnie z Zarządzeniem nr 841.2020 Prezydenta Miasta Częstochowy z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu się wirusa COVID-19 wśród mieszkańców Częstochowy i wynikającym z niego zamknięciem Urzędu Miasta Częstochowy dla interesantów - załatwianie spraw odbywa się poprzez korespondencję tradycyjną (przesłanie kompletnych dokumentów na adres: Urząd Miasta Częstochowy, Wydział Kultury, Promocji i Sportu, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa) lub za pośrednictwem platformy ePUAP, SEKAP. W razie dodatkowych pytań należy kontaktować się telefonicznie z pracownikami zajmującymi się daną sprawą lub elektronicznie na adres kps@czestochowa.um.gov.pl.


I. Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych;
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej;
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego;
  • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.

II. Wymagane wnioski:

  • druk wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie sportowej imprezy masowej na terenie Miasta Częstochowy - F-ST0061
    do pobrania: F-ST0061.doc, F-ST0061.pdf

III. Wymagane załączniki:

  • Na 30 dni przed planowaną imprezą masową, organizator składa wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej zawierający następujące załączniki:

    1. Graficzny plan obiektu lub terenu, na którym ma być przeprowadzona impreza masowa zawierający:

- oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się uczestniczących w imprezie masowej, dróg ewakuacyjnych i dróg dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych i Policji,
- oznaczenie punktów pomocy medycznej, punktów czerpalnych wody do picia i do celów przeciwpożarowych oraz punktów informacyjnych,
- oznaczenie lokalizacji hydrantów przeciwpożarowych, zaworów, przyłączy wody, gazu i energii elektrycznej oraz innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników obiektu lub terenu,
- informacje o rozmieszczeniu służb porządkowych oraz służb informacyjnych, rozmieszczeniu osób na imprezie masowej i ewentualnym rozdzieleniu ich według sektorów oraz o rozmieszczeniu punktów gastronomicznych i sanitariatów,
- w przypadku planowanego podawania i spożywania napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5% alkoholu, do wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej organizator dołącza informację o rozmieszczeniu miejsc i czasie, w których będą sprzedawane, podawane lub spożywane napoje alkoholowe.

2. Terminarz rozgrywek meczów piłki nożnej lub terminarz innych imprez masowych - w przypadku imprez masowych organizowanych cyklicznie Informacje o:

- liczbie miejsc dla osób na imprezie masowej,
- przewidywanych zagrożeniach bezpieczeństwa i porządku publicznego,
- liczbie, organizacji, oznakowaniu, wyposażeniu i sposobie rozmieszczenia służby porządkowej oraz służby informacyjnej;

3. Osoba wyznaczona na kierownika do spraw bezpieczeństwa, w tym jego dane obejmujące: imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, numer PESEL, numer i datę wydania zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierowników do spraw bezpieczeństwa imprez masowych, a w przypadku imprezy masowej podwyższonego ryzyka dodatkowo numer i datę wydania licencji pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia.

4. Warunki łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy masowej.

5. Informacja o sposobie zapewnienia identyfikacji osób biorących udział w imprezie masowej - w przypadku meczu piłki nożnej lub imprezy masowej podwyższonego ryzyka.

6. Szczegółowe zasady postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.

7. Polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom w niej uczestniczącym, na które wstęp jest odpłatny.

8. Pisemna zgoda na przeprowadzenie imprezy kierownika jednostki organizacyjnej lasów państwowych, parku narodowego lub krajobrazowego, w razie przeprowadzania imprezy na terenach będących w zarządzie tej jednostki.

9. Informacja o zainstalowanych urządzeniach do utrwalania przebiegu imprezy, a w szczególności zachowania osób, za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

  • Na 14 dni przed planowaną imprezą masową dołącza opinie:

1. Właściwego miejscowo komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji.

2. Właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej.

3. Kierownika jednostki organizacyjnej pomocy doraźnej (pogotowia ratunkowego).

4. Państwowego inspektora sanitarnego.


IV. Opłaty:

  • opłata skarbowa w wysokości 82 zł za wydanie decyzji

  • W przypadku składania dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł (nie dotyczy pełnomocnictw udzielanych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej).

V. Termin załatwienia sprawy:

  • 7 dni

VI. Jednostka odpowiedzialna:

  • Wydział Kultury, Promocji i Sportu

VII. Miejsce załatwienia sprawy:

  • Al. Najświętszej Maryi Panny 45 a, pokój 3
    tel.: 34 37-07-553 
    e-mail: kps@czestochowa.um.gov.pl 

    Pracownik: Janusz Sośniak

VIII. Godziny pracy:

  • od poniedziałku do piątku: 730 - 1530

IX. Tryb odwoławczy:

  • Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Częstochowy w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.