Prowadzenie rodzinnego domu dziecka
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie poszukuje osób chętnych do prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
W Częstochowie funkcjonują 4 całodobowe placówki opiekuńczo wychowawcze. Jedna z nich to rodzinna placówka opiekuńczo - wychowawcza - rodzinny dom dziecka. W częstochowskich placówka ...
W Częstochowie funkcjonują 4 całodobowe placówki opiekuńczo wychowawcze. Jedna z nich to rodzinna placówka opiekuńczo - wychowawcza - rodzinny dom dziecka. W częstochowskich placówkach opiekuńczo - wychowawczych mamy 122 miejsca dla dzieci częściowo lub całkowicie pozbawionych opieki rodzicielskiej, a placówka rodzinna dysponuje miejscami dla 6 dzieci.
Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz. 593 z późniejszymi zmianami), do zadań powiatu należy m.in. zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej. Priorytetową formą zastępczej opieki nad dzieckiem jest opieka typu rodzinnego, a więc zbliżona do standardu opieki i wychowania dziecka, jaki zapewnia mu prawidłowo funkcjonująca rodzina naturalna.
Umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo - wychowawczej może nastąpić po wyczerpaniu możliwości zapewnienia mu opieki w rodzinnych formach. Placówka rodzinna tworzy jedną, wielodzietną rodzinę dla dzieci, które nie mogą być umieszczone w rodzinie zastępczej lub przysposabiającej. W placówce może przebywać najwięcej ośmioro dzieci.
Osoby zainteresowane prowadzeniem placówki rodzinnej powinny odbyć szkolenie w ośrodku adopcyjne - opiekuńczym. Osoba prowadząca placówkę rodzinną może posiadać wykształcenie średnie lub wyższe.
Zgodnie z art. 25 wcześniej cytowanej ustawy, Miasto Częstochowa może zlecać realizację zadania z zakresu pomocy społecznej, udzielając dotacji na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zleconego zadania organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność w zakresie pomocy społecznej, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancji wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują działalność w zakresie pomocy społecznej.
Wszystkie osoby, które chciałyby prowadzić rodzinny dom dziecka i dysponują zasobami lokalowymi, które mogą przeznaczyć na potrzeby ww. placówki, prosimy o skontaktowanie się z Działem Pomocy Dziecku, Rodzinie oraz Pomocy Instytucjonalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, Aleja Niepodległości 20/22 pok. 247 lub telefonicznie 371 - 02 - 82 wew. 23.